XI. MEĐUNARODNI KULINARSKI FESTIVAL BISER MORA 2016

XI. međunarodni kulinarski festival “Biser mora” se održao 07.04. – 11.04.2016., u Svpetrvs hotelima, Supetar, otok Brač i ove godine pod pokroviteljstvom Hypo Alpe-Adria-Bank u suorganizaciji s gradom Supetar, TZ Supetar i Svpetrvs hotelima.
Sudjelovalo je preko 200 kuhara iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Italije, Poljske, Slovačke, Rusije, Ukrajine, Bjelorusije, Grčke, Turske, Albanije, Islanda, Japana, Velike Britanije, Austrije i Indije.

Ovogodišnji Biser mora bio je uistinu poseban, najveći do sada, zahvaljujući svima onima koji su prepoznali važnost projekta i uključili se u organizacijski tim, natjecanje ili svoju podršku iskazali dolaskom i medijskim praćenjem.

Najavljivali smo 20 zemalja sudionika i dobili svijet u malom u Supetru koji je širom otvorio vrata i ruke, te srdačno dočekao profesionalce iz čitavog svijeta.

Započeli smo s školskim natjecanjem, a otvaranje Bisera mora 2016 je organizirano na Supetarskoj rivi, a po prvi puta se organizirala i gastro izložba na kojoj su tradicijska jela predstavili supetarski ugostiteljski objekti.

biser-mora-2016-skmer-01 biser-mora-2016-skmer-02biser-mora-2016-skmer-03

Planirali smo 24 satno kuhanje bez prestanka – popeli smo se na brojku od 36 sati neprestanog kuhanja, ocjenjivanja i navijanja.

U suradnji s Turističkom zajednicom Supetra i Centrom za kulturu otoka Brača, sudionici su posjetili Pustinju Blaca, Zmajevu spilju, Klesarsku školu u Pučišćima, uljaru u Postirama, biciklističku stazu sv. Roka od Supetra do Sutivana, vinograd Stina i Bolski vinski podrum. Bila je to prilika da Brač ispriča svoju priču u kamenu, maslini, ulju, grožđu, vinu i ovcima.

Svjetski priznati i poznati chefovi besplatno su izveli senzacionalne master classove:

  • Gary Filbey, Velika Britanija Beef Wellington
  • Sokol Prenga, Albanija Moderna kuhinja
  • Amano Yuhei, Japan Japanska kuhinja & tuna
  • Maria Shramko, Island Cvjetni aranžmani od šećera
  • Marinis Giannis & Ypokamisas Aggelos, Grčka Čokoladne slastice
  • Sxoulis Nikos & Ntalampiras Ioannis, Grčka Tradicionalne slastice

biser-mora-2016-skmer-04 biser-mora-2016-skmer-05

biser-mora-2016-skmer-06 biser-mora-2016-skmer-07

biser-mora-2016-skmer-09 biser-mora-2016-skmer-09

POSJETIO JE FESTIVAL MIRO BOGDANOVIĆ, počasni predsjednik i osnivač Udruge i Bisera mora, a svojim su predanim radom da natjecanje prođe po najvišim standardima osigurali:

  • Željko Neven Bremec, predsjednik
  • Marija Lulić i Hrvoje Zirojević, dopredsjednica i dopredsjednik
  • Iztok Legat, Slovenija, predsjednik ocjenjivačkog žirija

   biser-mora-2016-skmer-11 biser-mora-2016-skmer-10 

Supetar su po nova znanja, iskustva, poznanstva i najbolje članove tima za ugostiteljske objekte stigli brojni kuhari, ugostitelji, predstavnici institucija, visoki dužnosnici i diplomati.
Medalje po kategorijama:
ŠKOLSKO NATJECANJE

biser-mora-2016-skmer-12

SREDNJE TURISTIČKO-UGOSTITELSKE ŠKOLEVIŠE TURISTIČKO-UGOSTITELSKE ŠKOLE
Zlatna medaljaZlatna medalja
Srednja gostinjska ni turističina šola RadovljicaŠkola za srednje i više stručno obrazovanje „ Sergije Stanić“
Srebrena medaljaSrebrena medalja
Srednja šola za gostinstvo in turizem v LjubljaniVišja strokovna šola za gostinstvo in turizem Bled  Tim 2
Srednja skola “Danilo Kis” BudvaBrončana medalja
Škola za srednje i više stručno obrazovanje „ Sergije Stanić“The Academy of Hotel Management and Catering Industry Poznan – Poland -TIM 2
Brončana medaljaVišja strokovna šola za gostinstvo in turizem Bled  Tim 1
SREDNJA ŠOLA ZA GOSTINSTVO IN TURIZEM MARIBORVisoka škola strukovnih studija MPK
SREDNJA ŠKOLA METKOVIĆADNAN MENDERES UNIVERSETI
Turističko- ugostiteljska škola, SplitDiploma:
Srednja škola (resursni centar) iz KotoraHTEK KNTEU
SOU NAUM NAUMOVSKI – BORCE KrusevoThe Academy of Hotel Management and Catering Industry Poznan – Poland – TIM 1
Turističko- ugostiteljska škola, Šibenik
Diploma:
SSŠ „Blaž Jurjev Trogiranin“
Srednja škola “Brač” Supetar
Privatna gimnazija i turističko ugostiteljska škola Jure Kuprešak, Zagreb (PGITUŠ JURE KUPREŠAK)
Srednja škola “Josif Josifovski”-Gevgelija, Macedonia

natjecanje-01 natjecanje

KATEGORIJA RIŽOTOKATEGORIJA PILETINAKATEGORIJA RIBAKATEGORIJA JANJETINA
SREBRNA MEDALJA:ZLATNA MEDALJA:ZLATNA MEDALJA:ZLATNA MEDALJA:
NIKOLA MISHKOVSKIZORAN  ANDONOVMILICA BUŠKOVIĆBOBAN  SIMONOVSKI
GORAN STANIČIĆSREBRNA MEDALJAMARIJA KANDIĆZORAN  ANDONOV
TONI BOBANMILE BOŠKOVIĆGORAN STANIČIĆMUHITTIN CAN DANACI
MILICA BUŠKOVIĆNENAD PECIKOZATONI BOBANNEJDET EFETÜRK
MOMČILO TOMAŠEVIĆBRONČANA MEDALJA:BOBAN  SIMONOVSKISREBRNA MEDALJA:
DADA MARČIĆSEAD SMAJIĆNIKOLA MISHKOVSKIKIRIL GJORGJOV
MILE BOŠKOVIĆKRISTIAN KOZMIĆSTIPE VUJEVIĆNEVEN KORADE
ALEKSANDAR SIMJANOVSKINEJDET EFETÜRKALEKSANDAR SIMJANOVSKIALEKSANDAR SIMJANOVSKI
SANDRA ŠOREMUHITTIN CAN DANACIDEJAN KARAPEEVJADRAN GRANČIĆ
MARTIN KRASŇANSKÝZEKI BIRKAN UZSREBRNA MEDALJA:OĞUZHAN  ÖZTÜRK
MARC PAVELMILOŠ MILOŠEVIĆPETAR VLAKMUHAMMET YÜKSEL
BRONČANA MEDALJA:ZORAN MAJNOVSKIANA BOŽNARGORAN STANIČIĆ
AMANO YUHEIALEKSANDAR ĐORĐEVIĆNEJDET EFETÜRKANTONIO TOPČIĆ
PETAR VLAKNIKOLA RADONJIĆANTONIO TOPČIĆNEJLA BULIĆ ŠARIĆ
JADRAN GRANČIĆPAVLE ĆETKOVIĆBOBAN BILBILOVSKISTIPE VUJEVIĆ
HASAN KORAY YILDIZDIPLOMAMARC PAVELMARTIN KRASŇANSKÝ
FILIP PALFINEJLA BULIĆ ŠARIĆMILE BOŠKOVIĆNENAD PECIKOZA
SILVIJA MATKOVIĆLUKÁŠ MESÁROŠMATKO BUKOVECDEJAN KARAPEEV
JURE  ERLIĆBOBAN BILBILOVSKIMUHITTIN CAN DANACIBRONČANA MEDALJA:
DIPLOMANEDIM HODŽIĆIACOPO BABUDRITONI BOBAN
MIRELA JAKŠIĆGÜRAY YILDIZMATESLAV KOVAČEVIĆLUKÁŠ MESÁROŠ
BOBAN  SIMONOVSKIMARTIN KRASŇANSKÝDARIO LIDE
MUHAMMET YÜKSELDADA MARČIĆYASHCHYSHYN OLEH
NEVEN KORADEPETAR VLAK
OĞUZHAN  ÖZTÜRKDIPLOMA
BRONČANA MEDALJA:SANDRA ŠORE
JADRAN GRANČIĆSILVIJA MATKOVIĆ
MUHAMMET YÜKSEL
NIKOLA RADONJIĆ
DZHYHIN ANDRIY
LUCA GIOIELLO
LISKO MYKOLA
HASAN KORAY YILDIZ
NEDIM HODŽIĆ

prezentacija natjecanje-01

cvjece 02 iztok

ZLATNA MEDALJA:JUNIORI PILETINAKATEGORIJA VEGEKATEGORIJA PASTA
LIVE CARVINGZLATNA MEDALJA:ZLATNA MEDALJA:ZLATNA MEDALJA:
ANDŻELIKA GOŁĘBIOWSKAROŽLE ŽAN BRELIHNIKOLA MISHKOVSKISTIPE VUJEVIĆ
CARVING DISPLAYANTE  TOTIĆSREBRNA MEDALJA:LUCA GIOIELLO
ANDŻELIKA GOŁĘBIOWSKABRONČANA MEDALJA:DEJAN KARAPEEVTIMOTEJ ROŽIČ
TORTE -CAKESNADA MAČEKIACOPO BABUDRITONI BOBAN
ZLATNA MEDALJA:JOSIP VRSALOVIĆZORAN MAJNOVSKISREBRNA MEDALJA:
ANASTASIYA KALUPANOVICHDIPLOMABRONČANA MEDALJA:LEVIN DMYTRO
VITA KOVTUNLUKA  RADIĆGÜRAY YILDIZNEJLA BULIĆ ŠARIĆ
PETAR LAZARAREVIĆKOSTIANTYN BORSHCHEVSKYINIKOLA ČELIĆJADRAN GRANČIĆ
SREBRNA MEDALJA:MIKOŁAJ OKUPSKILUKÁŠ MESÁROŠČEDO TRIFUNOVIĆ
DADA MARČIĆJUNIORI RIBAANA TODOROVIĆNEVEN KORADE
RENATA PALAJSASREBRNA MEDALJA:MILICA BUŠKOVIĆMARC PAVEL
ALEKSANDRA MARKOVIĆGREGOR POTOČNIKLUCA GIOIELLOKARLO KRALJEVIĆ
MILICA ĐUKIĆLUKA  RADIĆMUHITTIN CAN DANACISEAD SMAJIĆ
BRONČANA MEDALJA:BRONČANA MEDALJA:DIPLOMAIACOPO BABUDRI
RENATA PALAJSAROŽLE ŽAN BRELIHNENAD PECIKOZAMATESLAV KOVAČEVIĆ
MILICA ĐUKIĆJOSIP VRSALOVIĆCINZIA MERIGIOLLIANTONIO TOPČIĆ
SLATKI EXPONATI -DISPLAYDIPLOMADADA MARČIĆ
ZLATNA MEDALJA:NADA MAČEKJURE  ERLIĆ
LARYSA RYBCHUKBRUDETBRONČANA MEDALJA:
TUBA GEÇKILZLATNA MEDALJA:BERNARD BUŠIĆ
TUĞBA YAVAŞÇADRAGICA DADA MARČIĆFILIP PALFI
ELÇIN DUYGU TUĞCUBARIS ONDAS
NESLIHAN MENTEŞSREBRNA MEDALJA:
ELÇIN DUYGU TUĞCUSILVIJA MATKOVIĆ
BETÜL ÇELEBIBRONČANA MEDALJA:
İNCI EROLNEDJET EFETURK
TUBA GEÇKILMILOŠ MILOŠEVIĆ
SREBRNA MEDALJA:
OKSANA DUBCHAK
VICTORIA CHIBISOVN
PINAR ARAN
BETÜL ÇELEBI
ÖZLEM EKŞI
TUĞBA YAVAŞÇA

Najuspješniji kuhari u KUPU BISER MORA su bili:

  1. NIKOLA MISHKOVSKI, Makedonija – zlatna medalja
  2. ALEKSANDAR SIMJANOVSKI, Makedonija – srebrna medalja
  3. GORAN STANIČIĆ, Hrvatska – brončana medalja

pobjednici-biser-mora-2016 pobjednici-biser-mora-2016-01

Imenovani su ambasadori Udruge Šefovi kuhinje mediteranskih i europskih regija za razdoblje 2016-2020 sa zadaćom promocije aktivnosti i Bisera mora kao najvažnije manifestacije:

Aggelos Ypokamisas – Grčka / Greece

Anil Grover – Indija / India

Anna Gasanova – Ukrajina / Ukraine

Branko Ognjenović – Središnja Hrvatska / Central Croatia

Emrah Koksal Sezgin – Turska / Turkeyambasador-biser-mora-2016

Gary Filbey – Ujedinjeno Kraljevstvo / United Kingdom

Goran Staničić – Makarsko primorje / Makarska Riviera

Hamid Hadžić  – Bosna i Hercegovina / Bosnia and Herzegovina

Iztok Legat – Slovenija / Slovenia

Josip Carević – Austrija /Austria

Marc Pavel – Italija / Italy

Maria Shramko – Island / Iceland

Nenad Živanović – Srbija /Serbia

Nikolay Baratov – Ruska Federacija / Russian Federation

Roman David Tauber – Poljska / Poland

Sokol Prenga – Albanija / Albania

Stevo Karapandža – Kvarner i Istra, Hrvatska / Kvarner and Istria, Croatia

Vuksan Mitrović – Crna Gora / Montenegro

Zoran Krsteski – Makedonija / Macedonia

A ove godine je i posebna godina u kojoj smo proglasili vitezove – titulu kojom  se odaje posebno priznanje zaslužnima za podršku i unapređenje kulinarstva:

TITULA VITEZICE KULINARSTVA ZA MEDIJE: 

KARIN MIMICA, turistička novinarka, osnivačica i voditeljica klubaBiser mora 2016 - Vitezovi kulinarstva
GASTRONAUT, izdavačica vodiča „100 VODEĆIH RESTORANA“

TITULA VITEZA KULINARSTVA IZ SVIJETA JAVNIH OSOBA: 

TONĆI BILIĆ, gradonačelnik Grada Makarske

TITULA VITEZA KULINARSTVA STRUKE: 

IZTOK LEGAT, za poseban doprinos unapređenju s
struke, mentorstvo, organizaciju i praćenje najvećih kuharskih natjecanja

te majstore kuhare, titula koju Udruga dodjeljuje za iznimnog znanja i vještine te prepoznavanja i rada na održavanju i unapređenju enogastronomske kulture Republike Hrvatske:

MAJSTOR KUHAR I REDA – Stevo Karapandža

MAJSTORI KUHARI – Toni Boban, Dragica Marčić i Nikola Mishkovski

Program je vodio Ćubi, a tim zadužen za dobru zabavu, raspoloženje i uspješnu promociju Supetra kao gastro destinacije izvrsnosti je uključio Morbin, DJ Dadu i Providencu.

BISER MORA 2016 – izvještaj

Scroll to Top
Malcare WordPress Security